Respuesta :
Answer:
Sand = $3/bag; gravel = $4/bag
Step-by-step explanation:
x = price per bag of sand
y = price per bag of gravel
(1) 4x + 3y = 24
(2) 2x     =  6         Subtract 4x from Equation (1)
      3y = 24 – 4x     Divide each side by 3
(3)      y = 8 – (4/3)x    Divide each side of Equation (2) by 2
(4) Â Â Â Â Â x = 3
Plot a few points for each graph .
Table for Eqn (3) Â
     x   y            x  y
     0   8            3   0
     3   4            3   2
     6   0            3   4
     9  -4            3   6
Equation (3) is the red line in the graph below.
Equation (4) is the blue line.
The two lines cross at x = 3, y = 4.
The price of sand is $3/bag.
The price of gravel is $4/bag.
Theres an example! Hope this helps!
Answer:
2z and 4y
Step-by-step explanation:
We first have to use the second purchase to figure this out, if 4 bags of sand is $8. We have to divide 8 by 4, which we get $2. We use this to find the bags of pea gravel. Since you bought 3 bags, 3 times 2 is 6. We subtract 6 from 26 leading to 20 dollars. We also buy 5 bags of pea gravel so we have two numbers, 20 and 5. We divide 20 and 5 and we get 4 dollars for 1 bag of pea gravel.