Respuesta :
Answer:
total mass will be = Â = 1.207g
Explanation:
First what is given Â
Pressure P= 0.988 atm          Room TemperatureT = 23.5°C= 296.5 K
Volume V= 1.042 L
Nitrogen in air is 80 % (moles number) = 0.8 Â Â Â Â Â Â Â Â
Ideal gas constant R = 0.0821 L atmmol-1K-1
Given mass of N = 14.01 g/mol
Given mass of oxygen O = 16.00 g/mol
Total number of moles = ?
So first we have to find the total number of moles by using formula Â
Total number of moles Â
n = PV/ RT Â
adding the values Â
moles n= 0.988atm x 1.042L / (0.0821L-atm/mole-K x 296.6K) Â
 = 1.0294 / 24.35
= 0.042 moles (total number of moles)
So by using Nitrogen percentage Â
Moles of nitrogen = total moles x 80/100
              = 0.042moles x 0.8 Â
    Â
So moles of O2= Total moles – moles of N2 Â
            =  0.042moles - 0.034moles
  Moles of O2 = 0.008moles
Now for finding the mass of the N2 and oxygen Â
Mass of Nitrogen N2 = no of moles x molar mass
              = 0.034 x 28
              = 0.952 g
Mass of oxygen O2 = no of moles x molar mass
              = 0.008 x 32
              =  0.256 g
total mass will be = Mass of Nitrogen N2 + Mass of oxygen O2 Â
               =0.952 g  + 0.256 g
                =1.207g
The mass of air in the flask = 1.207g
Given:
Pressure, P= 0.988 atm         Â
Room Temperature, T = 23.5°C= 296.5 K
Volume, V= 1.042 L
Nitrogen in air is 80 % (moles number) = 0.8 Â Â Â Â Â Â Â Â
Ideal gas constant R = 0.0821 L atm [tex]mol^{-1}K^{-1}[/tex]
Molar mass of N = 14.01 g/mol
Molar mass of oxygen O = 16.00 g/mol
To find:
Total number of moles = ?
Calculation for number of moles:
From ideal gas law:
n = PV/ RT Â
n= 0.988atm * 1.042L / (0.0821 L atm [tex]mol^{-1}K^{-1}[/tex] * 296.6K) Â
n  = 1.0294 / 24.35
n= 0.042 moles
Using mol fraction we will calculate moles for nitrogen and oxygen:
Moles of nitrogen = total moles * 80/100
Moles of nitrogen = 0.042moles * 0.8 = 0.034 moles
So, Moles of Oâ‚‚ = Total moles – moles of Nâ‚‚ Â
Moles of Oâ‚‚ = Â 0.042 moles - 0.034 moles
Moles of Oâ‚‚ = 0.008 moles
Calculation for mass:
Mass of Nitrogen Nâ‚‚ = no of moles x molar mass
= 0.034 x 28
= 0.952 g
Mass of oxygen Oâ‚‚ = no of moles x molar mass
= 0.008 * 32
= Â 0.256 g
Total mass will be = Mass of Nitrogen Nâ‚‚ + Mass of oxygen Oâ‚‚
=0.952 g  + 0.256 g
Total mass = 1.207g
Find more information about Number of moles here:
brainly.com/question/13314627