Answer: One small box of oranges costs $7 and one large box of oranges costs $13.
Step-by-step explanation:
Let be "s" the cost in dollars of one small box of oranges and "l" Â the cost in dollars of one small box of oranges.
Based on the data given in the exercise, you can set up the following System of equations:
[tex]\left \{ {{3s+14l=203} \atop {11s+11l=220}} \right.[/tex]
Use the Elimination Method to solve it:
- Multiply the first equation by 11 and the second one by -3.
- Add the equations.
- Solve for "l".
Then:
[tex]\left \{ {{33s+154l=2233} \atop {-33s-33l=-660}} \right.\\...............................\\\\121l=1573\\\\l=13[/tex]
- Substitute the value of "l" into any original equation and solve for "s":
[tex]3s+14(13)=203\\\\3s=203-182\\\\s=\frac{21}{3}\\\\s=7[/tex]