Answer:
Explanation:
Total output = output cages* sales price  = 50500 cages * $3.40 per unit =  =  $ 171,700  Â
Total Input: Â Â
Wages = 630 labor hours * $7.40 = $4,662 Â
Raw materials = $ 31,000 Â
Components = $ 15,450 Â
Total input $51,112 Â [Add up wages, components and raw materials]
1) Total productivity in units sold = Output in units / Input in dollars
=50500 cages/$51,112 Â Â
=0.99 per dollar input Â
2) Total productivity in dollars= Output in dollars / Input Â
=$171,700/51,112 = $ 3.36 per unit input Â