Answer:
cost per units $311.37 Â
Total cost of 21000 units is $6,538,730.00 Â
Explanation:
The total costs next month are analyzed as follows:
unit cost is shown thus:
                                      $
indirect material cost($1,006,000/15000) 67.07 Â
direct labor($2,089,000/15000) Â Â Â Â Â Â Â Â 139.27 Â
indirect materials($233,000/15000) Â Â Â Â Â 15.53 Â
power(214,000/15000) Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 14.27 Â
Total variable cost per unit             236.13 Â
total cost= (236.13*21000)+945,000+295,000+148,000+192,000=$ 6,538,730.00 Â
Total costs of 21,000 units= $6,538,730.00 Â
cost per unit=$6,538,730.00/21000=$ 311.37 Â