Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
A liter of milk cost $.75
A loaf of bread cost $1.75
Answer:
Step-by-step explanation:
Cost of milk = $ m
Cost of bread = $ b
3m + 5b = 11 Â ------------------(I)
4m + 4b = 10 Â Â Â ----------------(II)
Multiply equation (I) by 4 and multiply equation (II) by (-3). Thus when you add, m will be eliminated and we can find the value of b
(I)*4 Â Â Â Â Â Â 12m + 20b = 44
(II)*(-3) Â Â Â -12m - 12b = -30 Â {Now add & m will be eliminated}
               8b  = 14
b = 14/8
b = $ 1.75
Cost of a loaf of bread = $ 1.75
Plugin  the value of b in equation (I)
3m + 5*1.75 = 11
3m + 8.75 = 11
3m = 11 - 8.75
3m = 2.25
m = 2.25/3
m = $ 0.75
Cost of  one liter of milk = $ 0.75