Answer:
$4,213
Explanation:
Product  Group    Units    Cost/Unit     Market/Unit    Total Value
A Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1 Â Â Â Â Â 600 Â Â Â Â $1.00 Â Â Â Â Â Â Â $0.80 Â Â Â Â Â Â Â Â $480
B Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1 Â Â Â Â Â 250 Â Â Â Â $1.50 Â Â Â Â Â Â Â $1.55 Â Â Â Â Â Â Â Â $375
C Â Â Â Â Â Â Â Â 2 Â Â Â Â Â 150 Â Â Â Â $5.00 Â Â Â Â Â Â Â $5.25 Â Â Â Â Â Â Â Â $750
D Â Â Â Â Â Â Â Â 2 Â Â Â Â Â 100 Â Â Â Â $6.50 Â Â Â Â Â Â Â $6.40 Â Â Â Â Â Â Â $640
E Â Â Â Â Â Â Â Â 3 Â Â Â Â Â Â 80 Â Â Â $25.00 Â Â Â Â Â $24.60 Â Â Â Â Â Â $1,968
total                                             $4,213
when you are using the lower of cost or net realizable value to determine the value of your inventory, you should calculate the inventory's value using the lowest cost between purchase cost and market value.