PLEASE HELPPPPP SOOOONNNNN
Mr. Sanchez’s class sold Snickers for $1.50 each and Mr. Kelly’s class sold bottles of fruit juice for $1.26 each. Together, the classes sold 82 items and earned $115.56 for their school.
(a) Write and solve a system of equations that model the problem. Show all your work.